بدون دسته بندی

ضربان قلب نرمال

نبض و ضربان قلب

ضربان قلب تعداد دفعاتی است که در هر دقیقه قلب شما می زند، که به طور معمول تعداد آن برای بزرگسالان بین 60 تا 100 بار در دقیقه است. نبض راهی است که می توانید هر بار که قلبتان می تپد آن را احساس کنید. اندازه گیری ضربان قلب به شما کمک می کند تا سلامت خود را کنترل کنید. یکتامد در ادامه شاخصه های تاثیر گذار در ضربان قلب نرمال را بررسی می کند.

ضربان قلب شما چقدر است؟

بدن شما به طور خودکار ضربان قلب شما را کنترل می کند تا با هر کاری که انجام می دهید یا آنچه در اطراف شما اتفاق می افتد مطابقت داشته باشد. به همین دلیل است که ضربان قلب شما زمانی که فعال، هیجان زده یا ترسیده اید تندتر می شود و در هنگام استراحت و آرامش، ضربان قلب شما کاهش می یابد.

ضربان قلب شما شاخص مهمی از سلامت کلی شما است. وقتی ضربان قلب شما خیلی سریع یا خیلی آهسته است، می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی یا سایر مشکلات سلامتی باشد. توانایی احساس ضربان قلب در سراسر بدن نیز راهی بالقوه برای پزشکان برای تشخیص بیماری‌ها است.

آیا بین ضربان قلب و نبض شما تفاوتی وجود دارد؟

بین ضربان قلب و نبض شما ارتباطی وجود دارد، اما آنها یکسان نیستند. ضربان قلب شما سرعت ضربان قلب شما در یک زمان معین است.

هر بار که قلب شما می تپد، خون را از طریق شبکه شریان های بدن شما فشرده و به حرکت در می آورد. نبض شما فشاری است که در شریان‌ها برای مدت کوتاهی بالا می‌رود، زیرا قلب شما خون بیشتری را بیرون می‌زند تا گردش خون را ادامه دهد. بین ضربان‌ها، قلب شما شل می‌شود، که فشار را دوباره پایین می‌آورد. به همین دلیل است که هر ضربان قلب به جای یک فشار ثابت مانند آب از طریق شیلنگ احساس می شود.

چندین مکان وجود دارد که سرخرگ ها بسیار نزدیک به پوست شما هستند، که برخی از آنها به دلیل ویژگی های بدن شما راحت تر از سایرین احساس می شوند. بسته به مکان، نقاط خاصی هستند که برای شما یا یک متخصص مراقبت های بهداشتی راحت تر است که نبض را احساس کنید

راه های مختلف برای احساس نبض شما چیست و چرا اهمیت دارند؟

شما به راحتی می توانید نبض خود را در نقاط زیر احساس کنید (از انگشت اشاره و انگشت حلقه خود با هم استفاده کنید ولی زیاد فشار ندهید):

 • گردن (شریان کاروتید): از لاله گوش خود شروع کنید و انگشت خود را در امتداد پوست خود مستقیماً به سمت پایین دنبال کنید. درست در زیر استخوان فک خود، باید بتوانید نبض خود را احساس کنید.
 • مچ دست (شریان شعاعی): دست خود را با کف دست به سمت بالا نگه دارید، این نقطه جایی است که ماهیچه گوشتی انگشت شست در مچ دست شما ادغام می شود.
 • داخل آرنج شما (شریان بازویی): با انگشتان دست مقابل خود را از ناحیه توخالی مرکزی داخل آرنج خود شروع کنید. به آرامی آن انگشتان را در امتداد پوست خود به سمت بدن خود بکشید. شما باید بتوانید نبض خود را کمی خارج از مرکز داخلی آرنج خود احساس کنید.

علاوه بر این شریان ها، مسئول مراقبت های بهداشتی ممکن است نبض شما را در مکان های دیگر نیز احساس کنند. یافتن این مکان‌ها بدون آموزش ممکن است دشوار باشد، اما زمانی که یک فرد متخصص به دنبال مشکل یا مشکل خاصی است، می‌تواند بسیار مفید باشد.

 • گیجگاهی (همسطح با مجرای گوش، و درست جلوتر از برآمدگی گوشتی جایی که گوش شما به گونه شما می رسد).
 • قفسه سینه (اپیکال، درست بالای قلب شما).
 • شکم (آئورت شکمی).
 • جایی که قسمت بالای ران شما به بدن شما می رسد (شریان فمورال).
 • پشت زانوی شما (شریان پوپلیتئال).
 • روی پاهای شما (شریان تیبیال خلفی و پشتی پا).

چگونه از نبضم برای اندازه گیری ضربان قلبم استفاده کنم؟

هنگامی که نبض خود را پیدا کردید (آسان ترین مکان ها معمولاً گردن یا مچ دست شما هستند)، می توانید با شمارش تعداد ضربان قلب در 60 ثانیه تعداد نبض خود را بفهمید. اگر می خواهید سریعتر پاسخ دهید، تنها چیزی که نیاز است کمی ریاضی است. ساده ترین راه برای انجام آن عبارتند از:

 1. ضربان قلب را به مدت 10 ثانیه بشمارید. پس از اتمام 10 ثانیه، عددی را که شمردید در شش ضرب کنید.
 2. تعداد ضربان قلب را به مدت 15 ثانیه بشمارید. وقتی 15 ثانیه تمام شد، عددی را که شمردید در چهار ضرب کنید.
 3. ضربان قلب را برای 30 ثانیه بشمارید. وقتی 30 ثانیه تمام شد، عددی را که شمردید در دو ضرب کنید.

عددی که از هر یک از این سه روش دریافت می‌کنید «ضربان در دقیقه» است که ضربان قلب شما است. مخفف ضربان در دقیقه “bpm” است.

اگر ضربان قلب خود را زمانی که فعال نیستید پیدا کردید، این ضربان قلب شما در حالت استراحت است. همچنین می توانید این کار را در حین یا بلافاصله بعد از ورزش انجام دهید. یافتن ضربان قلب در طول ورزش، راه کلیدی برای دانستن اینکه آیا ورزش شما به اندازه کافی شدید، خیلی شدید یا درست نیست، است.

شما همچنین می توانید با استفاده از یک نمایشگر ضربان قلب روند ضربان قلب و نبض خود را در هنگام ورزش بررسی کنید.

آیا باید بتوانم نبضم را در گوشم بشنوم؟

در برخی موارد، بله، در واقع می توانید نبض خود را در گوش خود بشنوید. این امر که به عنوان وزوز ضربان دار شناخته می شود، گاهی اوقات با قرار دادن سر بر روی بازو یا دست امکان پذیر است. با این حال، در صورت تغییر موقعیت، صدا باید از بین برود. اگر حتی پس از تغییر موقعیت نبض خود را در گوش خود می شنوید، بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید.

ضربان قلب نرمال چطور است؟

ضربان قلب شما در حال استراحت به سن شما و سلامت کلی شما بستگی دارد. هر چه جوان تر باشید، ضربان قلب شما بیشتر می شود.

محدوده مورد انتظار ضربان قلب در حالت استراحت برای کودکان عبارتند از:

نوزادان (از تولد تا 4 هفته): 100-205 ضربه در دقیقه.

نوزاد (4 هفته تا 1 سال): 100 تا 180 ضربه در دقیقه.

کودک نوپا (1 تا 3 سال): 98 – 140 ضربه در دقیقه.

پیش دبستانی (3 تا 5 سال): 80 – 120 ضربه در دقیقه.

سن مدرسه (5 تا 12 سال): 75 – 118 ضربه در دقیقه.

نوجوانان (13 تا 18 سال): 60 تا 100 ضربه در دقیقه.

برای بزرگسالان (سن 18+)، محدوده مورد انتظار ضربان قلب در حالت استراحت 60 تا 100 ضربه در دقیقه است.

*این نرخ‌ها برای کودکان در حالی است که بیدار هستند. احتمالاً هنگام خواب پایین تر خواهند بود.

اگر ضربان قلب نرمال و مورد انتظار نبود ؟

زمانی که ضربان قلب شما در حالت استراحت خارج از این محدوده ها باشد، چه خیلی زیاد یا خیلی کم، ممکن است نشانه ای از یک مشکل باشد.

تاکی کاردی: این زمانی است که ضربان قلب شما در حالت استراحت بیش از 100 ضربان در دقیقه است که یک ضربان غیرعادی بالاست.

برادی کاردی: این زمانی است که ضربان قلب شما در حالت استراحت کمتر از 60 ضربان در دقیقه است که یک ضربان غیرمعمول پایین است.

با این حال، نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید اگر از نظر بدنی بسیار فعال هستید این است که ممکن است ضربان قلب شما در حالت استراحت زیر 60 ضربه در دقیقه باشد. ورزشکاران رقابتی می توانند ضربان قلب در حالت استراحت را تا 40 ضربه در دقیقه یا بیشتر داشته باشند. با این حال، برای یک فرد متوسط، این نرخ به طور خطرناکی پایین خواهد بود.

هدف و حداکثر ضربان قلب من چقدر است؟

ضربان قلب هدف شما محدوده ایده آلی برای حفظ قلب در طول تمرینات با شدت متوسط است. ورزش با شدت متوسط ایده آل است زیرا به اندازه کافی زیاد است که برای قلب شما مفید است اما نه آنقدر زیاد که به خودتان فشار بیاورید.

اگر می خواهید خیلی شدید ورزش کنید، می توانید تا حدود 95 درصد حداکثر ضربان قلب خود را افزایش دهید. با این حال باید مراقب باشید که خیلی بالا نروید. اگر بیش از حد بالا بروید، خطرات بالقوه بیشتر از مزایای آن است.

اگر به طور منظم ورزش نمی کنید، باید قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک خود صحبت کنید. این امر به ویژه در صورت داشتن هر گونه مشکل سلامتی، به ویژه مشکلات قلب، تنفس یا گردش خون بسیار مهم است. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما بهترین فردی است که شما را در مورد راه‌های ایمن و مؤثر برای فعال ماندن بدون به خطر انداختن سلامت کلی شما راهنمایی می‌کند.

 

اگر ضربان قلب نرمال نبود چه اقدامی مناسب است؟

اگر در مورد ضربان قلب خود نگرانی دارید، باید ببا یک بهیار و مسئول بهداشت صحبت کنید. آنها بهترین افرادی هستند که می توانند به سوالات شما پاسخ دهند یا در صورت لزوم شما را به متخصص ارجاع دهند.

 

علائمی که باید در مورد ضربان قلب خود با پزشک خود صحبت کنید عبارتند از:

ضربان قلب در حال استراحت که به طور مداوم خیلی سریع یا خیلی کند است.

ضربان قلب که از بین می رود یا نامنظم است.

اگر در هنگام گرفتن نبض به جای یک “ضربه” در هنگام گرفتن نبض احساس ارتعاش می کنید. این “هیجان” نامیده می شود و می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی و گردش خون باشد.

اگر تپش قلب دارید (توانایی ناخوشایند برای احساس ضربان قلب خود بدون احساس نبض).

همچنین باید حداقل سالی یک بار برای معاینه سالانه یا فیزیکی به پزشک مراجعه کنید. اندازه گیری ضربان قلب یک بخش طبیعی از این ملاقات است، و همچنین راهی است که ارائه دهنده شما می تواند بسیاری از مشکلات را زودتر تشخیص دهد (از جمله مشکلات خطرناکی که دارای علائم هستند)، که اگر به اندازه کافی زود تشخیص داده شود، بسیاری از آنها قابل درمان هستند.